Od čtvrtka 23. do neděle 26. května jsme na Světě knihy! Budeme moc rádi, když se za námi stavíte. :) Po dobu trvání SK neodesíláme e-shopové objednávky.

Betačtenáři

Zapojujeme online knižní komunitu do vydávání knih

Věříme, že čtenáři by měli mít možnost se zapojit do redakčního procesu, vyzkoušet si, co příprava knihy obnáší, a dozvědět se o vydávání knih víc. Proto se na našich knihách aktivně podílejí betačtenáři, kteří mají možnost ovlivnit jak podobu textu, tak pomáhají s následnou prezentací knihy veřejnosti. 

Betačtenáře často oslovujeme sami, ale pokud máte zájem se betačtenářem stát, určitě nám můžete napsat i Vy sami! Více informací naleznete níže.

 

Jste vhodným kandidátem na betačtenáře, pokud:

  • jste za život přečetli už spoustu knih (ideálně i hodně YA)
  • umíte text kriticky hodnotit a jste všímaví, tedy baví vás vymýšlet, jak příběh zlepšit, jak opravit logické chyby apod. (to je zpravidla patrné i z recenzí, pokud je píšete)
  • jste plnoletí (případně je Vám více jak 16 let a Vaši rodiče jsou ochotní podepsat smlouvu spolu s Vámi)
  • umíte svoje názory dobře prezentovat (a pokud i na kameru, je to jen bonus navíc :))
  • přemýšlíte do budoucna o práci redaktora / editora, případně by Vás zajímalo, jak to všechno probíhá

 

Jak betování funguje

Pokud Vás vybereme / oslovíme pro práci na konkrétní knize, v první řadě budete požádáni, abyste podepsali písemnou smlouvu o mlčenlivosti. To je nutné, neboť budete mít k dispozici podklady, které jsou obchodním tajemstvím. Po podepsání smlouvy obdržíte rukopis knihy (zpravidla elektronicky). V něm už jsou přichystané určité otázky na Vás, ale pokud budete mít jakýkoliv nápad, postřeh, či poznámku, budeme rádi! Na práci s rukopisem bývá zpravidla měsíc. Odevzdání opoznámkovaného rukopisu včas je důležité, neboť po stanovené lhůtě již Vaše poznámky nejspíše nebude možné zapracovat. Po odevzdání rukopisu budete požádání o natočení krátkého videa s dojmy ze čtení (po domluvě lze nahradit písemným vyjádřením). Pokud všechny úkoly splníte včas, Vaše jméno uvedeme v tiráži knihy a knihu (případně celý box, jedná-li se o boxovou knihu) dostanete samozřejmě zdarma.

Bude-li to možné, po publikaci knihy také uspořádáme víkendové setkání, na kterém budete mít šanci potkat ostatní betačtenáře, autora knihy a redaktora, dozvědět se o přípravě knihy ještě mnohem víc, zhodnotit Vaše zkušenosti apod. V případě, že by z jakéhokoliv důvodu setkání nemohlo proběhnout (typicky časové vytížení autora či nemožnost dorazit do Prahy, zdravotní komplikace apod.), na Vaše případné otázky rád odpoví autor/redaktor prostřednictvím e-mailu.

Pokud jste nikdy žádný text nebetovali, není to vůbec problém, žádné zkušenosti nevyžadujeme. Taktéž se nemusíte bát, že byste nevěděli, co dělat – v rukopisu jsou přichystané podrobné instrukce a otázky, které Vás povedou. Celé betování je nastavené tak, aby to pro Vás byla zajímavá zkušenost, pokud Vás to tedy láká, určitě se nebojte a jděte do toho. :)

 

Chci být betačtenářem, co mám dělat?

Pokud splňujete všechny výše uvedené podmínky a chtěli byste se stát betačtenářem některé z našich dalších knih, napište nám na info@yactu.cz email, ve kterém:

  • Se představíte a uvedete o sobě všechny důležité informace (jméno, věk, Váš vztah ke knihám, jaké žánry čtete nejvíce a jakým se naopak vyhýbáte, proč vás betování láká, jaké jsou Vaše zkušenosti v knižním oboru, máte-li nějaké, odkaz na sociální sítě).
  • Napíšete nám krátkou zpětnou vazbu k jedné z našich knih (co se Vám líbilo, co se Vám nelíbilo, co byste udělali jinak, která část příběhu vám neseděla atd.). Nechceme od vás recenzi, ale konstruktivní zpětnou vazbu, ve které nám ukážete, že nad textem umíte přemýšlet a ke konkrétním problémům v textu umíte navrhovat jejich řešení.

Oceníme, když taktéž k e-mailu připojíte krátké video s Vaším projevem do kamery (můžete mluvit o sobě, o libovolné knize atd.). Není to samozřejmě nutné, ale pokud nám budete sympatičtí, je to samozřejmě bonus navíc. :)

Odesláním e-mailu souhlasíte, abychom si Vaše informace uložili a mohli Vás v budoucnu případně oslovit s nabídkou na betování konkrétní knihy. Pokud budete chtít Vaše informace z naší databáze vymazat, můžete nám kdykoliv napsat e-mail.

 

FAQ

Můžu být betačtenářem i opakovaně?

Ano! Pokud jsme s betačtenářem spokojení, je pravděpodobné, že ho oslovíme znovu, případně mu nabídneme jinou formu spolupráce.

Jsem ze Slovenska, mohu být taktéž betačtenářem?

Za předpokladu, že běžně čtete texty v češtině a vnímáte i v češtině špatné jazykové obraty, tak určitě ano. :) 

Co když se mi kniha na betování nebude líbit?

To se samozřejmě může stát. Není problém se v takovém případě domluvit, že betačtení ukončíme, určitě nikoho nebudeme nutit číst něco, co se mu nelíbí. 

 

Termíny pro betování konkrétních knih

Aktuálně žádné betačtenáře nesháníme, můžete posílat akorát obecné přihlášky.

 

Máte další dotazy? Napište nám na info@yactu.cz :)

Zpět do obchodu