Nabídněte nám svůj rukopis

Napsali jste YA knihu a chtěli byste, abychom ji vydali? Pokud jste na obě otázky odpověděli ano, zašlete nám svůj rukopis!

Rukopis Vaší knihy musí být:

  • KOMPLETNÍ (DOKONČENÝ) - Neposílejte nám, prosím, rozepsané příběhy. Je-li Vaše kniha první díl série, musí být děj dostatečně ukončený (aby druhý díl sice přicházel v úvahu, ale nebyl pro plnohodnotný požitek ze čtení nutný).
  • YOUNG ADULT - Hledáme knihy, které jsou vhodné pro publikum ve věku 12 až 18 let. Váš rukopis může obsahovat explicitní sexuální a násilné scény, ale je nutné počítat s tím, že je nejspíše bude potřeba upravit (ale samozřejmě k tomu nemusí dojít, to závisí na posouzení redaktora). Více o tom, co považujeme za YA, zde. Pokud je váš rukopis na pomezí YA a new adult, prosím, napište nám to.
  • NEPUBLIKOVANÝ - Váš rukopis nesměl v žádné podobě oficiálně vyjít (tištěné ani elektronické) a nesměla nikomu být udělena licence k užití díla. Rukopis mohl být publikován na osobním blogu či jiné stránce, kde nad zveřejněním máte absolutní kontrolu a smazáním přichází stránka o právo dílo užít (typicky Wattpad).
  • ROMÁN či NOVELA - Chceme tedy kratší i delší prozaické příběhy či komiksy. Aktuálně bohužel nehledáme soubory povídek, poezii, drama. Naopak rádi se podíváme na komiks či non-fiction, pokud se týká témat, které YA čtenáře zajímají. 

Jak nám rukopis poslat:

  • Ve formátu doc, docx či pdf na e-mail rukopisy@yactu.cz s předmětem "Nabídka rukopisu".
  • V textu e-mailu se stručně představte (věk, záliby apod.) a sdělte nám základní informace o Vaší knize. Proč bychom ji měli chtít vydat? Čím se odlišuje od ostatních ve svém žánru? Jaké se domníváte, že jsou přednosti a negativa Vašeho rukopisu?
  • Kromě rukopisu přiložte k e-mailu též samostatný soubor ve formátu doc, docx či pdf obsahující anotaci, popis děje na 1-3 normostrany (včetně spoilerů a závěru!) a další informace o knize (žánr, doporučený věk atd.). 
  • Je-li Vám méně než 18 let, zasílejte nám prosím rukopis pouze se souhlasem Vašich rodičů.

Odesláním Vašeho rukopisu souhlasíte, abychom si jej přečetli a dělali si kopie pro interní potřebu redakce. Váš rukopis nebudeme nikde zveřejňovat. 

Přijetí Vašeho rukopisu Vám potvrdíme. Pokud se do měsíce neozveme s potvrzením o přijetí, rukopis nám pravděpodobně nedošel – pošlete jej prosím znovu.

Rukopisem se nebudeme zabývat, pokud text e-mailu nebude obsahovat průvodní dopis nebo se bude jednat rukopis textů, které nevydáváme (dětské pohádky, poezie apod.). 

Pokud nás Váš rukopis zaujme, ozveme se Vám (zpravidla do 3 měsíců). K rukopisům neposkytujeme na požádání zpětnou vazbu.* 

 

~

 

Často kladené dotazy

Jaký je ideální rozsah rukopisu v normostranách u debutujícího autora?

Rukopis debutujícího autora by ideálně neměl přesáhnout 300 normostran. Obecně platí, že pokud se snažíte vydat svoji první knihu, měla by být spíše kratší než delší – každopádně přijímáme rukopisy libovolné délky, pokud se jedná o uzavřený román (ne první díl série s otevřeným koncem).

 

Co mám udělat před odesláním, abych měl/a větší šanci na to, že Vás můj rukopis zaujme?

Především si pečlivě přečtěte, co po Vás chceme, a nezapomeňte přiložit všechny požadované soubory a průvodní dopis. Také velmi doporučujeme sehnat si před odesláním rukopisu betačtenáře, který si Váš rukopis přečte a pomůže Vám vychytat základní nedostatky. Betačtenářem může být kamarád, sourozenec, rodič, ale klidně i někdo, koho oslovíte pouze za účelem betování. Ze zkušeností víme, že obetované rukopisy bývají výrazně kvalitnější než ty nebetované.

 

 

*Vždy se snažíme na rukopisy odpovídat, pokud nám to dovolují naše časové možnosti, případně i připojit zpětnou vazbu k textu, máme-li k němu co říct. Rukopisů však chodí takové množství, že ji nemůžeme psát každému, to bychom jinak bohužel nedělali nic jiného. Děkujeme za pochopení.

Zpět do obchodu