Od čtvrtka 23. do neděle 26. května jsme na Světě knihy! Budeme moc rádi, když se za námi stavíte. :) Po dobu trvání SK neodesíláme e-shopové objednávky.

Shrnutí děje Alespoň prozatím

! Následující shrnutí obsahuje spoilery ke knize Alespoň prozatím a slouží k připomenutí děje před čtením bonusového příběhu Snad jednou.

 

1. část - Jak jsem se o viru doslechla poprvé

Marina si vyměňuje zprávy s Lenou a povídají si o novém viru, který se objevil v Číně. Obě jsou z toho vystrašené, ale myslí si, že přehání.

2. část - Napětí stoupá

Marina chodí do školy a jednoho dne se svěřuje Leně, že se zamilovala do spolužáka Martina. Lena z toho má velkou radost. Martin Marinu konečně zve na rande. Následující den se Klára s Marinou přihlásí do argumentační soutěže a zničehonic se také kvůli covidu zavírají školy. Marinina máma Marině oznámí, že se celá rodina přestěhuje na chatu do Českého ráje.

3. část - I útěk je řešení

do 15. března 2020 - Marina s mámou, jež je advokátka, a tátou, profesorem historie se specifickým humorem, se zabydlují na "chatě", jejich malém venkovském domku.

15. března 2020 - Marina s rodiči se seznamují se sousedy - Václavem, milým vousatým pánem, který je stejně jako Marinin táta nadšenec historie, Sabinou, jeho blonďatou ženou, která miluje vaření, jejich dcerou Erikou a Jakubem, který je přibližně stejně starý jako Marina, ale z nějakého důvodu se k ní nechová příliš přátelsky. Marina se dozví, že Jakub rád maluje a věnuje se lukostřelbě.

21. března 2020 - Marina a její rodiče jdou na oběd k sousedům. Erika Marinu oblékne jako princeznu. Marině se také podaří Jakubovi vrátit mírně nepřátelskou poznámku ohledně jejího volnočasového koníčku, takže jsou si kvit. 

23. března 2020 - Marina jde k sousedům pro kvásek na chleba, ti ji pozvou na jídlo. Mezitím chce ven vyrazit Jakub, ale rodiče ho požádají, ať Marinu doprovodí na náměstí, kam se chce jít podívat kvůli dobrovolničení. Ten z toho vůbec není nadšený, ale nakonec jde. Marina už to nevydrží a zeptá se, proč ji tak nemá rád, ale nakonec vyjde najevo, že v dětství spolu měli drobný "konflikt", na který Marina už zapomněla. Jakub se jí také svěřuje ohledně Kateřiny, dívky, která mu zlomila srdce – dlouhou dobu věřil, že je jejich náklonnost vzájemná, ale on pro ni nic neznamenal. 

4. část - Situace dělá přátele

začátek dubna - Marina s Jakubem se stávají přáteli. Dělají spolu úkoly a spolu s rodinami hrají v karanténě společenské hry. Marině zavolá Martin, ze kterého vypadne, že ji doma představil jako svoji přítelkyni, ačkoliv ještě spolu na žádném rande nebyli. Marina z toho nemá dobrý pocit. 

9. dubna 2020 - Jakub s Marinou pečou mazanec a málem si dají pusu, nebo to si alespoň Marina myslí. Marina je zmatená ze svých pocitů, začíná mít pocit, že se jí Jakub líbí. Marina zjišťuje, že Jakubova Kateřina je její spolužačka ze střední. Nechápe, jak se Jakubovi mohla líbit.

10. dubna 2020 - Jakub vezme Marinu k potoku, kde ji chce poškádlit "hozením" do studeného potoka. Málem se políbí, ale Marina vyhrkne, že má kluka, protože nechce, aby v Jakubovi vyvolala špatné představy, ohledně svých pocitů je pořád zmatená. Jakub se naštve s tím, že "skuteční přátelé si takové věci netají". 

17. dubna 2020 - Marina už nemůže vydržet, jak je na ni Jakub naštvaný, a pronásleduje ho na jednu z jeho tajných výprav do lesa. Objevuje, že tam chodí střílet, ale než ho stihne konfrontovat, spadne z příkré cesty a poraní si kotník. Jakub jí ho obváže a usmíří se. Jakub se jí svěřuje s tím, jak velký má problém důvěřovat lidem, a odstřihnout se od nich je pro něj obranný mechanismus. 

25. dubna 2020 - Marina si více uvědomuje, že Jakub jí přitahuje. 

28. dubna 2020 - Marina jde s Jakubem střílet do lesa. Konečně si uvědomuje, že je do něj beznadějně zamilovaná. Celou cestu zpátky oba mlčí. Marina si myslí, že Jakub její city neopětuje, ale nechce ji ranit. 

30. dubna 2020 - Marina potkává Alici, Jakubovu kamarádku z dětství, která je do něj velmi bláznivě zamilovaná. Nechce dopadnout stejně. 

1. května 2020 - Marina se jde proběhnout do lesa, Jakub jí následuje, protože si chce promluvit. Začne pršet. Schovávají se ve zřícenině, kde si také dávají první pusu. Promluví si.

5. část - Růžový svět

Marina s Jakubem svůj vztah před rodinami skrývají, ale užívají si každý doušek. Erika je čím dál více podezíravá, až je nakonec odhalí poté, co pro mi Marina zatančí baletní sestavu. Na jejich vztah také přijde Alice, kterou omylem potkají a změní jejich rande v peklo. Po nějaké době si také vyznávají lásku.

6. část - Ledovec

Zatímco Marina s Jakubem byli venku, Erika byla doma sama a spadla ze schodů. Zlomila si ruku a nohu a Jakub si její zranění neskutečně vyčítá, protože měl být doma s ní, a ne s Marinou. Nechápe, jak ji mohl tak moc zklamat. Marina prohrává argumentační soutěž a je z toho rozmrzelá. Všechno je špatně, kromě covidové situace, která se zlepšuje – a Marina s rodinou tak konečně může jet domů. Když to Marina říká Jakubovi, pohádají se, a následně se i rozchází.

7. část - Léto

Marina nechápe, jak rychle její vztah s Jakubem skončil. Je z toho nešťastná, obarví si vlasy červenou barvou, aby měla nějakou změnu. Lena ji vytáhne na dvojité rande se svým přítelem a jeho mladším bratrem (které ale není skutečné dvojité rande), Lena jen nechtěla nechat propadnout poukázku do restaurace. Marina jde zároveň na rande s Martinem, které se moc nevyvede – ona totiž není připravená jít dál a Martin vůbec není připravený na vztah, ale měl pocit, že by randit měl.

8. část - Druhá vlna

Marina s rodiči se vrací na venkov. Jakub si s ní chce promluvit, ale Marina mu vrací jeho několikaměsíční mlčení i s úroky. Nakonec ovšem zjišťuje, že Jakub se ji v létě pokoušel navštívit, a rozhodne se si s ním promluvit.

9. část - Pravdy, pocity a špetka kruté reality

Marina s Jakubem si o všem promluví, vyjasní si své pocity a nedorozumění (Jakub si myslel, že Marina chodí s mladším bratrem Lenina přítele kvůli fotce z dvojitého rande) a chtějí dát svému vztahu druhou šanci. Také o něm říkají rodičům. Jakub se Marině svěřuje, že v létě se málem něco stalo mezi ním a Alicí. Marina s Jakubem posouvají svůj vztah na další úroveň poté, co Jakub pro Marinu uspořádá domácí maturitní ples. Marina si promluví s Alicí o tom, proč je Jakubem tak posedlá, a mají nakročeno k dobrým vztahům.

10. část - Žlutá vlajka

Marina s rodiči má jet domů, ale nemohou, neboť se dozví, že celá vesnice je v karanténě. Marina se dozvídá, že to zařídila Alice, která Marině byla vděčná za rozhovor. 

Zpět do obchodu